SANO

SANO to miejsce w którym wspieramy rozwój psychoruchowy najmłodszych pacjentów oraz dbamy o zdrowie osób w każdym wieku

 ul. Kościuszki 33, 55-330 Lutynia – zachód Wrocławia – Fizjoterapia Uroginekologiczna Wrocław

Fizjoterapia Uroginekologiczna Wrocław

Fizjoterapię Uroginekologiczną prowadzi dr n. med. Natalia Kuciel
SMS nr tel. 660 897 427
Numer Prawa wykonywania zawodu – 30475

Fizjoterapia Uroginekologiczna

Kobieta z bólem brzucha

Fizjoterapia Uroginekologiczna zajmuje się profilaktyką, terapią i wspomaganiem powrotu do zdrowia kobiet. Po pierwsze jest skierowana do kobiet każdym wieku. Jest to nieinwazyjny ale skuteczny sposób na wzmocnienie mięśni dna miednicy. Po drugie ma zbawienny wpływ na ciało kobiety zarówno podczas ciąży, jak i po. Oraz przynosi bardzo dobre rezultaty przy problemie z nietrzymaniem moczu.

Do fizjoterapeuty uroginekologicznego mogą zgłaszać się kobiety będące w ciąży oraz te, które ciąże dopiero planują. Zapraszamy także każdą panią, która jest po porodzie naturalnym – siłami natury oraz po cesarskim cięciu.

Fizjoterapia uroginekologiczna przed i po porodzie

Fizjoterapia uroginekologiczna Wrocław skierowana jest głównie do kobiet, które chcą się przygotować do porodu, powrócić do formy po porodzie, cierpią na dysfunkcje związane z okresem ciąży np. bóle kręgosłupa, spojenia łonowego, miednicy, obrzęki. Dla pewności na kontrole poporodowe najlepiej przyjść już 2-4 tygodnie po porodzie.

W OKRESIE CIĄŻY
– zapobieganie problemom bólowym kręgosłupa,
– zapobieganie rozejściu mięśni prostych brzucha,
– dobór bezpiecznych ćwiczeń,
– edukacja oraz przygotowanie do porodu.

PO CIĄŻY
– diagnostyka, terapia rozejścia mięśni prostych brzucha,
– praca z blizną po cięciu cesarskim / pęknięciu krocza,
– terapia problemów bólowych kręgosłupa, spojenia łonowego,
– leczenie/profilaktyka obniżenia narządów miednicy mniejszej,
– leczenie/profilaktyka nietrzymania moczu,
– wspoarcie w powrocie do aktywności fizycznej.

Cel stosowania fizjoterapii uroginekologicznej

Fizjoterapia uroginekologiczna jest formą terapii, która zajmuje się profilaktyką oraz przywracaniem sprawności i funkcji w obszarze miednicy mniejszej u kobiet. Jest przeznaczona przede wszystkim dla kobiet, które doświadczają problemów związanych z nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów miednicy mniejszej, bólem okolicy miednicy, bolesnym współżyciem, trudnościami z zajściem w ciążę czy rozejściem mięśni prostych brzucha. Fizjoterapia uroginekologiczna może być również pomocna dla kobiet w ciąży lub po porodzie, które chcą wzmocnić mięśnie dna miednicy i przygotować się do zmian zachodzących w ich organizmie. Polega na ocenie stanu mięśni dna miednicy i postawy ciała oraz dobieraniu odpowiednich ćwiczeń i zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają na celu poprawę funkcji miednicy mniejszej i jakości życia pacjentki. Podsumowując Fizjoterapia uroginekologiczna Wrocław wymaga współpracy między pacjentką, a specjalistą oraz systematycznego i indywidualnego podejścia do każdego przypadku.

Odczuwane korzyści po fizjoterapii uroginekologicznej

– przygotowanie organizmu do zajścia w ciążę i porodu,
– zapobieganie negatywnym skutkom porodu,
– profilaktyka i zmniejszenie dolegliwości nietrzymania moczu,
– zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie miednicy oraz w czasie ciąży,
– poprawa komfortu życia,
– poprawa wyglądu blizny,
– zmniejszenie rozejścia mięśni prostych brzucha.

Jak przygotować się na wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Aby przygotować się na wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego, warto:
– Zabrać ze sobą wygodny strój, który nie będzie krępował Twoich ruchów.
– Nie smarować się balsamem ani oliwką, szczególnie okolicy brzucha, ud, pośladków i pleców – są to miejsca, gdzie najczęściej przeprowadzana jest terapia.
– Jeśli posiadasz dodatkową dokumentację medyczną, weź ją ze sobą. Dotyczy to np. kartę ciąży, wyniki badań, skierowania na rehabilitację itp.
– Jeśli przyczyną wizyty jest nietrzymanie moczu, nie oddawaj moczu bezpośrednio przed wizytą.
– Nie przychodź na wizytę podczas infekcji ogólnej, pęcherza czy dróg rodnych oraz bardzo obfitej i bolesnej miesiączki.

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego składa się z:
– Po pierwsze wywiad – specjalista zadaje Ci pytania dotyczące Twoich dolegliwości, historii chorób, trybu życia, nawyków żywieniowych itp. Możesz spodziewać się pytań dotyczących np. ciąży i porodu (jeśli byłaś w ciąży), miesiączek, współżycia, mikcji, defekacji itp.
– Po drugie ocena postawy i badanie fizykalne – specjalista ocenia Twój stan mięśniowy i ruchowy oraz sprawdza ewentualne dysfunkcje w obrębie miednicy mniejszej. Badanie odbywa się w jednorazowej spódniczce ginekologicznej.
– Po trzecie badanie przez pochwę – specjalista ocenia stan mięśni dna miednicy i ich napięcie oraz ewentualne obniżenia narządów miednicy mniejszej lub blizny po nacięciu krocza.
– Po czwarte terapia manualna – specjalista wykonuje zabiegi mające na celu poprawę funkcji miednicy mniejszej i zmniejszenie bólu lub dyskomfortu. Może to być np. mobilizacja blizny, masaż mięśni dna miednicy itp.
– Po piąte dobór ćwiczeń – specjalista dobiera indywidualnie ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy i poprawę kontroli nad nimi. Uczy Cię również prawidłowego wykonywania czynności dnia codziennego oraz udziela zaleceń dotyczących diety i nawodnienia.

Jak fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc w przygotowaniach do porodu

Fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc w przygotowaniach do porodu poprzez:
– Terapię manualną miednicy i okolicznych struktur, która poprawia ruchomość i ukrwienie tkanek oraz zmniejsza napięcie mięśniowe i bóle.
– Naukę prawidłowego oddychania i parcia, która ułatwia przebieg porodu i zapobiega urazom mięśni dna miednicy.
– Edukację w zakresie anatomii i funkcji mięśni dna miednicy oraz sposobów ich wzmacniania lub rozluźniania.
– Indywidualne ćwiczenia dostosowane do stanu zdrowia i aktywności kobiety w ciąży.
– Edukację poporodową dotyczącą prawidłowej pielęgnacji blizny po cięciu cesarskim lub nacięciu krocza, profilaktyki rozejścia mięśnia prostego brzucha.

Jakimi metodami fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc po porodzie

Fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc po porodzie poprzez:
– Ocenę stanu mięśni dna miednicy i ewentualnych urazów okołoporodowych (rozejście spojenia łonowego, przepuklina kresy białej, nacięcie krocza).
– Terapia blizny po cięciu cesarskim lub nacięciu krocza, która poprawia jej elastyczność, ruchomość i gojenie oraz zmniejsza ryzyko zrostów i bólu.
– Wzmacnianie i rozluźnianie mięśni dna miednicy oraz innych mięśni brzucha, pleców i miednicy, które wpływają na prawidłową postawę ciała.
– Leczenie lub profilaktyka –  nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych, bolesne miesiączki czy bolesne stosunki.
– Doradztwo w zakresie powrotu do aktywności fizycznej i seksualnej po porodzie.

Czy fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc w leczeniu nietrzymania moczu?

Fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc w leczeniu nietrzymania moczu poprzez dobór indywidualnych ćwiczeń na wzmacnianie i rozluźnianie mięśni dna miednicy, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Fizjoterapia uroginekologiczna Wrocław jest nieinwazyjną, bezbolesną i zindywidualizowaną metodą leczenia, która może stanowić jeden z głównych elementów procesu leczenia. Oczywiście może również pomóc w zmianie nawyków i stylu życia, które mogą przyczyniać się do powstawania problemów uroginekologicznych lub utrudniać ich terapię.

Inne metody leczenia nietrzymania moczu to:
– po pierwsze leczenie farmakologiczne – polega na stosowaniu leków, które wpływają na czynność pęcherza moczowego i cewki moczowej, zmniejszając nadreaktywność mięśni lub zwiększając napięcie zwieraczy.
– kolejne to leczenie chirurgiczne – polega na wykonaniu zabiegów mających na celu podniesienie i unieruchomienie szyi pęcherza moczowego lub cewki moczowej, co zapobiega ich przemieszczaniu się podczas wysiłku.
– po trzecie inne metody fizjoterapii – oprócz ćwiczeń mięśni Kegla, mogą być stosowane inne techniki, takie jak: terapia behawioralna (trening pęcherza moczowego), biofeedback (sprzężenie zwrotne), elektrostymulacja, magnetostymulacja.

FAQ Fizjoterapia Uroginekologiczna Wrocław

Po pierwsze – JAK WYGLĄDA ZABIEG
Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta uroginekologiczny zbiera szczegółowy wywiad oraz przeprowadza badanie mięśni dna miednicy (pośrednio – zewnętrznie i bezpośrednio – przez pochwę). Następnie na kolejnych wizytach prowadzona jest terapia na leżance oraz ćwiczenia – trening (włącznie z zadaniem domowym).

Po drugie – PO JAKIM CZASIE WIDAĆ EFEKTY?
Należy pamiętać, że efekty terapii widać po około 6 miesiącach.

Po trzecie – CZY ZABIEG NALEŻY POWTARZAĆ?
Tak, w zależności od problemu i wskazań, 1-3x w tygodniu do 1x w miesiącu.

Na skróty

Przewiń na górę
Otwórz WhatsApp
Cześć 👋
Napisz w czym możemy Ci pomóc :)
Wolne terminy możesz sprawdzić w BOOKSY (link na naszej stronie lub sano.booksy.com lub w wyszukiwarce w aplikacji BOOKSY wpisz "SANO")