ul. Kościuszki 33, 55-330 Lutynia – zachód Wrocławia – Dobry Neurologopeda Wrocław

Dobry Neurologopeda Wrocław

Beata Kuca
SMS nr tel. 510 185 514

Profilaktyka neurologopedyczna do 3. roku życia - dobry neurologopeda

dobry neurologopeda Wrocław

Umiejętność prawidłowego wysławiania się to jedna ze zdolności człowieka, bez których ciężko sobie wyobrazić prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego w naszym centrum na dzieci cierpiące na trudności związane z mową czeka neurologopeda dziecięcy.
Wsparcie neurologopedy może być potrzebne wcześniej niż mogłoby się wydawać. Dziecko zaczyna się uczyć mówić na długo przed powiedzeniem pierwszego słowa. Wstęp do rozwoju mowy to umiejętność pobierania pokarmów i płynów. Są to sekwencyjne czynności, które w późniejszym etapie pozwolą dziecku powtarzać sylaby, czyli gaworzyć.

Kiedy do neurologopedy?

 

Do neurologopedy można udać się w każdym momencie, jeśli tylko coś nas zaniepokoi w rozwoju dziecka. Już kilka chwil po urodzeniu neurologopeda może ocenić zdolność mowy, a właściwie potencjał do jej rozwoju. Do zadań neurologopedy małego dziecka należy:

  • Ocena budowy i sprawności aparatu artykulacyjnego (wargi, język, wędzidełko podjęzykowe, podniebienie).
  • Badanie odruchów ustno – twarzowych (wargowe, ssania, kąsania).
  • Ocena koordynacji ssania, połykania i oddychania.
  • Ocena reakcji słuchowych.

Zawsze warto jest skonsultować się z neurologopedą, jeśli coś nas niepokoi!

Owszem zdrowo rozwijające się dziecko, nie posiadające zaburzeń budowy ani funkcjonowania aparatu artykulacyjnego, ma prawo do opóźnień rozwoju mowy z którymi w zasadzie nic nie trzeba robić. Mowa rozwinie się naturalnie, tylko nieco później. Skąd jednak rodzic ma wiedzieć, że jego dziecko ma prawidłowo zbudowany i prawidłowo funkcjonujący narząd mowy, a tym bardziej co mu grozi, jeśli tak nie jest?

Tu właśnie z pomocą przychodzi neulogopeda.

Neurologopeda zbada budowę i funkcjonowanie aparatu artykulacyjnego. Sprawdzi, czy dziecko prawidłowo słyszy, oddycha, połyka i czy nie występują inne czynniki, które mogły spowodować opóźnienie mowy. Jeśli specjalista nie zauważy niczego niepokojącego, podpowie z pewnością jak zachęcić dziecko do rozwijania mowy. Jeśli jednak dobry neurologopeda zdiagnozuje zaburzenie, zaleci zestaw ćwiczeń, doradzi odnośnie dalszego postępowania lub rozpocznie terapię. W przypadku dzieci, u których występują różnego typu zaburzenia, czas jest niezwykle istotny. Czasem terapia rozpoczęta u dziecka 1,5-2-letniego, wymaga zaledwie kilku tygodni ćwiczeń.

Kiedy powinna nam się zapalić "czerwona lampka"?

– Gdy kilkumiesięczne dziecko nie reaguje na sygnały dźwiękowe, nie kieruje głowy w stronę źródła dźwięku (np. grzechotki czy grającej zabawki). Może to oznaczać, że dziecko ma problemy ze słuchem.
– Gdy kilkumiesięczne dziecko nie wydaje żadnych odgłosów.
– Kiedy dziecko po ukończeniu pierwszego roku życia nie próbuje komunikować się z otoczeniem w werbalny sposób, posługuje się gestem i mimiką nic przy tym nie mówiąc.
– Gdy półtoraroczne dziecko nie zaczyna wypowiadać pojedynczych słów typu “mama”, “baba”, “tata”.
– Gdy dwuletnie dziecko nie werbalizuje swoich potrzeb, nie nazywa otaczających go podstawowych przedmiotów, nie próbuje nawiązywać konwersacji.
– Kiedy trzyletnie dziecko porozumiewa się tylko za pomocą pojedynczych słów, nie buduje nawet podstawowych zdań (“mama chodź”), gdy wyraźnie omija wypowiadanie konkretnych głosek lub na przykład początku lub końca wyrazu. Gdy dziecko nie wymawia którejś z ustnych samogłosek (“a”, “o”, “e”, “u”, “i”, “y”).

Kiedy powinniśmy udać sie do neurologopedy

Jeśli dziecko ma 2,5 roku, a wypowiada pojedyncze słowa i wyrazy dźwiękonaśladowcze, to potrzebuje wsparcia neurologopedy. W tym wieku powinno już budować zdania.
– Jeśli dziecko wysuwa język z buzi podczas mówienia, to potrzebuje wsparcia neurologopedy bez względu na wiek. Nie wyrośnie z tego. W miejsce deformowanych głosek trzeba wywołać nowe – prawidłowo brzmiące. 
– Jeśli dziecko zamienia głoski k, g na t, d to też potrzebuje wsparcia neurologopedy. W domu możemy usprawniać tył języka poprzez chuchanie, chrząkanie, chrumkanie. dobry Neurologopeda Wrocław wywoła głoski k,g. 
– Opóźniony rozwój mowy łączy się z myśleniem/rozwojem intelektualnym, więc dzieci, które później zaczynają mówić mogą mieć problemy z nauką, zapamiętywaniem, czytaniem… Nie warto czekać.
– Jeśli byliście Państwo u neurologopedy i nie spodobał się, to szukamy innego, a nie rezygnujemy z terapii neurologopedycznej całkowicie. 

Dobry Neurologopeda Wrocław

Na skróty

Przewiń na górę