ul. Kościuszki 33, 55-330 Lutynia pod Wrocławiem

Dobry Neurologopeda Wrocław - Logopeda Dziecięcy Wrocław

Umiejętność prawidłowego wysławiania się to jedna ze zdolności człowieka, bez których ciężko sobie wyobrazić prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego w naszym centrum na dzieci cierpiące na trudności związane z mową czeka neurologopeda.

Wsparcie neurologopedy może być potrzebne wcześniej niż mogłoby się wydawać. Dziecko zaczyna się uczyć mówić na długo przed powiedzeniem pierwszego słowa. Wstęp do rozwoju mowy to umiejętność pobierania pokarmów i płynów. Są to sekwencyjne czynności, które w późniejszym etapie pozwolą dziecku powtarzać sylaby, czyli gaworzyć.

Kiedy do neurologopedy?

Do neurologopedy można udać się w każdym momencie, jeśli tylko coś nas zaniepokoi w rozwoju dziecka. Już kilka chwil po urodzeniu neurologopeda może ocenić zdolność mowy, a właściwie potencjał do jej rozwoju. Do zadań neurologopedy małego dziecka należy:

  • Ocena budowy i sprawności aparatu artykulacyjnego (wargi, język, wędzidełko podjęzykowe, podniebienie).
  • Badanie odruchów ustno – twarzowych (wargowe, ssania, kąsania).
  • Ocena koordynacji ssania, połykania i oddychania.
  • Ocena reakcji słuchowych.

Kliknij w ikonkę i dowiedz się więcej na temat naszych usług neurologopedycznych:

Terapia Neurologopedyczna

Problemy z mową mogą powodować szereg trudności komunikacyjnych, które mają niebagatelny wpływ na funkcjonowanie dziecka w grupie rówieśniczej, nabywanie kompetencji szkolnych i społecznych oraz budowania pozytywnej samooceny. Logopeda pomaga wykryć przyczynę wady wymowy i wprowadza ćwiczenia dostosowane do stopnia i rodzaju problemu. Podczas terapii logopedycznej logopeda niweluje zaburzenia mowy, stymuluje rozwój mowy oraz podnosi sprawność językową.

Profilaktyka Neurologopedyczna do 3. roku życia

Jeśli niepokoi Cię rozwój mowy Twojego dziecka, zauważasz jakiekolwiek nieprawidłowości, zgłoś się do specjalisty. Możesz zapobiec powstawaniu i utrwalaniu się wad wymowy. Zgłoś się do nas, jeśli Twoje dziecko: nie gaworzy w wieku 6m-cy, nie wypowiada pojedynczych słów około 1 roku życia, nie mówi prostych zdań między 2 a 3 rokiem życia.

Diagnoza Neurologopedyczna

W ramach diagnozy neurologopedycznej przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, dokonywana jest analiza dokumentacji medycznej, obserwacja oraz przedmiotowe badanie neurologopedyczne pacjenta ukierunkowane na identyfikację deficytów oraz ustalenie patomechanizmu ich wystąpienia, tak aby efektywnie zaplanować proces terapeutyczny.

Jeśli dziecko ma 2,5 roku, a wypowiada pojedyncze słowa i wyrazy dźwiękonaśladowcze, to potrzebuje wsparcia neurologopedy. W tym wieku powinno już budować zdania.

Jeśli dziecko wysuwa język z buzi podczas mówienia, to potrzebuje wsparcia neurologopedy bez względu na wiek. Nie wyrośnie z tego. W miejsce deformowanych głosek trzeba wywołać nowe – prawidłowo brzmiące. 

Jeśli dziecko zamienia głoski k, g na t, d to też potrzebuje wsparcia neurologopedy. W domu możemy usprawniać tył języka poprzez chuchanie, chrząkanie, chrumkanie. Neurologopeda wywoła głoski k,g. 

Opóźniony rozwój mowy łączy się z myśleniem/rozwojem intelektualnym, więc dzieci, które później zaczynają mówić mogą mieć problemy z nauką, zapamiętywaniem, czytaniem… Nie warto czekać.

Jeśli byliście Państwo u neurologopedy i nie spodobał się, to szukamy innego, a nie rezygnujemy z terapii neurologopedycznej całkowicie. 

JUŻ JEST – NASZA KARTA PODARUNKOWA NA ZABIEGI!
Możesz ją kupić w naszym sklepie internetowym

Na skróty

Przewiń do góry