ul. Kościuszki 33, 55-330 Lutynia – zachód Wrocławia – Terapia Czaszkowo-Krzyżowa Wrocław

Terapia czaszkowo-krzyżowa Wrocław

Agnieszka Niechciał
SMS nr tel. 669 367 538
Numer Prawa wykonywania zawodu – 53546

Co to jest terapia czaszkowo-krzyżowa? Na czym polega i do kogo jest skierowana?

Terapia czaszkowo krzyżowa Wrocław

Terapia czaszkowo-krzyżowa – jest pochodną klasycznej osteopatii. Powstała w latach 30-tych naszego wieku. Lekarz i osteopata John Upledger zaobserwował podczas operacji neurochirurgicznych niezgodną ani z tętnem ani z rytmem oddechowym pulsację opon mózgowych. Związane jest to z rytmem produkcji i wchłaniania płynu mózgowo-rdzeniowego. Badania czaszki ludzkiej wykazały, że w czasie takiego cyklu obwód jej zmienia się w zakresie ok. 3 mm, natomiast w pojedynczych szwach czaszkowych amplituda ruchów wynosi ok. 0.5-0.8 mm.
Terapia czaszkowo-krzyżowa to rodzaj terapii, która polega na delikatnym dotyku i ucisku w obrębie kości krzyżowej, miednicy, przepony, klatki piersiowej i kości czaszki. Celem terapii jest rozluźnienie struktur łącznotkankowych i przywrócenie naturalnego ruchu płynu mózgowo-rdzeniowego, który opływa mózg i rdzeń kręgowy. Terapia ta ma na celu łagodzenie objawów bólu głowy, bólów szyi.

Na czym polega terapia czaszkowo-krzyżowa dla dzieci

Terapia czaszkowo-krzyżowa dla dzieci to metoda leczenia przez delikatny dotyk i ucisk w obrębie kości czaszki i krzyżowej. Ma na celu rozluźnienie napięć i blokad w ciele dziecka, które mogą być spowodowane przez traumę okołoporodową, stres, urazy lub choroby. Terapia ta ma również wpływ na poprawę przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego, który opływa mózg i rdzeń kręgowy i reguluje pracę wielu narządów wewnętrznych.

Terapia czaszkowo-krzyżowa może pomóc w łagodzeniu objawów takich jak: płaczliwość, niepokój, bezsenność, niestrawność, kolki, niechęć do przytulania, problemy z nauką, zez, jąkanie, tiki nerwowe, moczenie nocne i lęki. Może również wspomagać rozwój sensoryczny i ruchowy dziecka oraz budować jego poczucie bezpieczeństwa i zaufania.

Terapia czaszkowo-krzyżowa dla dzieci jest bezpieczna i nieinwazyjna. Podczas terapii dziecko może być cały czas w kontakcie z rodzicem lub opiekunem. Terapia trwa zwykle około 40 minut i jest dostosowana do indywidualnych potrzeb dziecka. Terapeuta używa bardzo lekkiego dotyku i obserwuje reakcje dziecka na terapię.

Co możemy leczyć terapią czaszkowo-krzyżową

Terapią czaszkowo-krzyżową możemy leczyć wiele dolegliwości i zaburzeń związanych z układem nerwowym, mięśniowo-szkieletowym, pokarmowym, oddechowym, limfatycznym i endokrynologicznym. Może pomóc w łagodzeniu bólu, stresu, napięcia, niepokoju i depresji. Terapia ta może również wspomagać rozwój sensoryczny i ruchowy u dzieci oraz poprawiać funkcje czaszki i narządów zmysłów. Terapia czaszkowo-krzyżowa jest bezpieczna i skuteczna dla osób w każdym wieku. Jednak należy pamiętać o przeciwwskazaniach do tej terapii.

Jak wygląda terapia czaszkowo-krzyżowa

Zabieg rozpoczynam od rozluźnienia struktur poprzecznych, czyli powięzi w obrębie miednicy, przepony, górnego otworu klatki piersiowej i kości gnykowej. Następnie rozluźniam struktury pionowe, czyli stawy krzyżowo-biodrowe, połączenie lędźwiowo-krzyżowe i szczytowo-potyliczne. Końcowym etapem jest rozluźnienie opony twardej rdzenia kręgowego i mózgu. Na pełną terapię składa się cykl zabiegów od 3 do 10. Zabiegi powinny być wykonywane w odstępach 3-5 dniowych aż do całkowitego rozluźnienia powięzi i uregulowania rytmu cranio-sacralnego.

Wskazania do zabiegu terapii czaszkowo-krzyżowej

– Zespoły bólowe: bóle głowy, migreny, bóle pleców, stawów kończyn,
– Zespoły neurologiczne: mrówienia i cierpnięcia kończyn, rwa kulszowa, udowa, ramienna,
– Oraz zespoły o charakterze psychicznym: zaburzenia koncentracji, trudności w uczeniu się, zaburzenia snu, nerwice, ogólne złe samopoczucie, nadmierna ruchliwość.

Przeciwskazania do zabiegu terapii czaszkowo-krzyżowej

Terapia czaszkowo-krzyżowa Wrocław dla dzieci ma niewiele przeciwwskazań, ale są one bardzo ważne i powinny być przestrzegane:
– zapalenie opon mózgowych w stanie ostrym, urazy czaszki do chwili ich wygojenia,
– wstrząs mózgu, obrzęk mózgu, wylew krwi do mózgu, tętniaki, guzy, udary mózgu,
– schorzenia w obrębie czaszki: guzy, tętniaki, przebyty udar, wodogłowie, zapalenie opon mózgowych (aktywne),
– przepuklina rdzenia przedłużonego,
– wysoka gorączka, ostre stany zapalne stawów.

Jeśli dziecko nie ma żadnego z tych przeciwwskazań, może skorzystać z terapii czaszkowo-krzyżowej. Terapia ta może pomóc dziecku w poprawie zdrowia i samopoczucia oraz w rozwoju sensorycznym i ruchowym.

Optymalna ilość zabiegów terapii czaszkowo-krzyżowej

W przypadku tej terapii dobrze jest odbyć kilka zabiegów. Optymalna liczba wynosi pomiędzy 5 a 10.

Terapia Czaszkowo-krzyżowa Wrocław

Na skróty

Przewiń na górę