Terapia ręki to forma usprawniania funkcji ręki i całej kończyny górnej u osób, które mają problemy z precyzyjnymi ruchami, sprawnością manualną, grafomotoryką czy czuciem. Terapia jest stosowana zarówno u dzieci, które mają zaburzenia rozwojowe, uszkodzenia mózgu, nieprawidłową budowę ręki lub inne trudności związane z pracą ręki.
Terapia ręki polega na wykonywaniu indywidualnie dobranych ćwiczeń i zabaw, które mają na celu poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej, stabilizacji mięśni ręki i obręczy barkowej, zwiększenie zdolności manipulacyjnych dłoni, rozwijanie umiejętności planowania i wykonywania ruchów oraz wzmocnienie czucia powierzchownego i głębokiego. Terapia ręki angażuje całe ciało i wymaga współpracy pomiędzy różnymi układami nerwowymi.
Terapia ręki jest procesem indywidualnym i dostosowanym do potrzeb i możliwości każdej osoby. Nie ma określonej ilości ani czasu trwania spotkań terapeutycznych. Zazwyczaj terapia kończy się wtedy, gdy osiągnięte zostaną cele terapeutyczne lub gdy osoba czuje się gotowa do zakończenia współpracy z terapeutą.