Fizjoterapeuta Dziecięcy Wrocław
Adriana Pinkowska-Brodna
SMS nr tel. 600 352 804
Numer Prawa wykonywania zawodu – 39671
Agnieszka Niechciał
SMS nr tel. 669 367 538
Numer Prawa wykonywania zawodu – 53546
Instruktarz Pielęgnacji - Fizjoterapeuta Dziecięcy
Prawidłowo wykonywana pielęgnacja niemowlęcia może wspomóc rozwój ruchowy dziecka w sposób naturalny.
Rodzice bezpośrednio instruowani są przez fizjoterapeutę dziecięcego:
– w jaki sposób podnosić niemowlę, jaki sposób noszenia dziecka zastosować, by był on bezpieczny i zdrowy dla jego kręgosłupa,
– jak prawidłowo ubierać i rozbierać z ubranka,
– także jakie akcesoria do pielęgnacji niemowląt są konieczne, a jakie zbędne,
– jaką zabawę wybrać dla kilkumiesięcznego niemowlęcia, by była rozwijająca poznawczo i motorycznie,
– jak i czym karmić niemowlę,
– w jaki sposób pielęgnować małe dziecko, aby nie zaburzać jego naturalnego rozwoju psychoruchowego.
W ramach zajęć, rodzice uczą się nie tylko praktycznych umiejętności z zakresu prawidłowej pielęgnacji ale też, jak obchodzić się z dzieckiem ze spokojem i pewnością.
Jak wygląda instruktarz pielęgnacji niemowląt u fizjoterapeuty dziecięcego
Pielęgnacja niemowląt u fizjoterapeuty dziecięcego polega na pokazaniu rodzicom, jak prawidłowo chwytać, podnosić, kłaść i nosić dziecko, tak aby wspierać jego rozwój ruchowy i zapobiegać nieprawidłowościom. Fizjoterapeuta dziecięcy uczy również rodziców, jak wykonywać delikatny masaż niemowlęcia, który poprawia krążenie krwi i limfy, pobudza receptory skóry i mięśni oraz wzmacnia więź emocjonalną z dzieckiem.
Przed wizytą należy przygotować dokumentację medyczną dziecka oraz ubrać je w łatwo ściągalne ubranka. Dziecko powinno być rozbudzone i około 30 minut po jedzeniu. Rodzice powinni również zastanowić się nad pytaniami do fizjoterapeuty dziecięcego i obserwować reakcje dziecka na dotyk.
Pielęgnacja niemowląt trwa ok 45 minut w zależności od potrzeb dziecka i rodziców. Fizjoterapeuta dziecięcy pokazuje rodzicom odpowiednie techniki pielęgnacyjne i masażu oraz udziela im porad dotyczących prawidłowego rozwoju dziecka. Rodzice mogą zadawać pytania i ćwiczyć pod okiem terapeuty. Fizjoterapeuta dziecięcy może również zalecić ćwiczenia do wykonywania w domu lub skierować na dalszą terapię w razie potrzeby.
Jak przygotować się na wizytę u fizjoterapeuty dziecięcego
– Zabrać ze sobą dokumentację medyczną, taką jak książeczka zdrowia, wypis ze szpitala lub inne zaświadczenia o stanie zdrowia,
– Ubierać dziecko w łatwo ściągalne ubranka,
– Karmić dziecko około 30 minut przed wizytą, zwłaszcza jeżeli ma problem z ulewaniem. Nie należy umawiać się na wizytę z dzieckiem wcześniej niż dwa dni po szczepieniu lub gdy dziecko jest chore z gorączką,
– Zastanowić się nad pytaniami, na które chcielibyśmy, aby odpowiedział fizjoterapeuta dziecięcy,
– Przygotować informacje o porodzie i aktualnym funkcjonowaniu dziecka. Obserwować reakcje dziecka na dotyk i podążać za jego wskazówkami.
– Wziąć ze sobą kilka zapasowych pieluszek – tetrowe/flanelowe. Można również zabrać ulubiony kocyk lub zabawkę dziecka dla jego pocieszenia.
Przygotowanie się na wizytę pielęgnacji niemowląt u terapeuty pomoże nam lepiej wykorzystać czas spędzony z terapeutą oraz zapewnić komfort i bezpieczeństwo naszemu dziecku. Fizjoterapeuta dziecięcy pokaże wam prawidłowe techniki pielęgnacyjne i masażu oraz udzieli wam porad dotyczących prawidłowego rozwoju dziecka. Warto też zadawać pytania..
Fizjoterapeuta dziecięcy może Ci pomóc w następujących sytuacjach:
– profilaktyka – jeśli chcesz zadbać o prawidłowy rozwój dziecka od pierwszych tygodni życia i nauczyć się poprawnych technik pielęgnacyjnych. Fizjoterapeuta dziecięcy pokaże Ci, jak prawidłowo chwytać, podnosić, kłaść i nosić dziecko oraz jak wspierać jego rozwój psychomotoryczny.
– terapia – jeśli zauważysz u dziecka jakieś nieprawidłowości lub zaburzenia w rozwoju ruchowym lub umysłowym. Niektóre z problemów, które wymagają wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego to: opóźnienia neurorozwojowe, wady postawy, nieprawidłowe napięcie mięśniowe, wady stóp i kręgosłupa, choroby genetyczne, dziecięce porażenie mózgowe. Fizjoterapeuta dziecięcy Wrocław dobierze odpowiednią formę terapii i zadba o lepszą koordynację, postawę i równowagę dziecka.
Wizyta w SANO Lutynia koło Wrocławia
W naszym centrum oferujemy indywidualne zajęcia fizjoterapii dzieci dedykowane dla niemowląt oraz małych dzieci. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie w zależności od potrzeb małych pacjentów. Terapia prowadzona jest w sposób przyjazny oraz nieinwazyjny w oparciu o metody neurofizjologiczne.
Pomagamy dzieciom już od pierwszych dni życia, gdyż najlepsze efekty osiągamy podczas pierwszego – przełomowego dla dziecka roku życia.
Fizjoterapia Dzieci dedykowana jest przede wszystkim dzieciom:
– z zaburzeniami napięcia mięśniowego (wzmożone lub osłabione napięcie),
– opóźnieniem rozwoju ruchowego,
– zaburzeniami ssania czy połykania, a także karmienia piersią,
– z cechami asymetrii w ułożeniu ciała,
– problemami rozwojowymi związanymi ze wcześniactwem.
– z nieharmonijnym lub opóźnionym rozwojem psychomotorycznym,
a także w pracy z dziećmi ze stwierdzonymi:
– wadami wrodzonymi,
– zaburzeniami ze strony ośrodkowego układu nerwowego (w tym mózgowe porażenie dziecięce),
– czy też zespołami genetycznymi.
Kiedy udać się do fizjoterapeuty dziecięcego z niemowlakiem i na jakie objawy szczególnie zwrócić uwagę?
Fizjoterapia dziecięca to ważny element wspierania prawidłowego rozwoju ruchowego dziecka. Niektóre problemy mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka, dlatego warto znać sygnały alarmowe i nie bagatelizować ich.
Fizjoterapeuta dziecięcy Wrocław potrafi ocenić stan mięśni, stawów i układu nerwowego dziecka oraz zaproponować odpowiednie ćwiczenia i zabawy stymulujące jego rozwój. Pierwszą wizytę u fizjoterapeuty dziecięcego warto zaplanować już w 3. miesiącu życia dziecka, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych opóźnień lub zaburzeń w rozwoju ruchowym. Może zapobiec lub skorygować wiele problemów zdrowotnych i zaburzeń rozwojowych. Nie chodzi tu tylko o kwestie ruchowe, ale także o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, oddechowego, pokarmowego i innych. Fizjoterapeuta dziecięcy może ocenić stan dziecka i zaproponować odpowiednie ćwiczenia, zabawy i masaż, które będą stymulować jego rozwój i poprawiać jego samopoczucie.
Na co zwrócić uwagę u niemowlaka? Oto kilka przykładów objawów, które mogą świadczyć o potrzebie konsultacji z fizjoterapeutą dziecięcym – dziecko:
– nie trzyma główki w osi ciała lub ma skrzywioną głowę,
– nie podnosi głowy leżąc na brzuchu lub unika tej pozycji,
– ma napięte lub osłabione mięśnie szyi, pleców lub kończyn,
– ma asymetryczne ruchy kończyn lub preferuje jedną stronę ciała,
– nie wykonuje ruchów rotacyjnych tułowia lub nie przekręca się z pleców na brzuch i odwrotnie,
– nie siada samodzielnie lub ma problemy z utrzymaniem równowagi,
– także nie raczkuje lub robi to w nietypowy sposób (np. na pośladkach),
– nie staje samodzielnie lub nie chodzi po 18. miesiącu życia.
Jeśli zauważysz u swojego dziecka któryś z tych objawów, nie zwlekaj i umów się na wizytę u fizjoterapeuty dziecięcego. Im wcześniej rozpoczniesz terapię, tym lepsze efekty możesz osiągnąć. Fizjoterapia dziecięca to nie tylko ćwiczenia, ale także zabawa i nauka. Dzięki niej Twój maluszek będzie mógł cieszyć się pełnią zdrowia i radości ruchu.