Masaż Shantala jest starożytną techniką masażu niemowląt oraz dzieci, wprowadzoną na europejski grunt przez francuskiego położnika Frederique Leboyer. Wielką popularnością cieszy się w USA i Kanadzie.
Regularne masowanie ma pozytywny wpływ na dziecko, jak również na matkę czy inną osobę wykonującą masaż Shantala. Ten rodzaj masażu każdy może wykonywać z łatwością, jego technika wykonywania jest stosunkowo prosta do nauczenia.
Masaż Shantala to szczególna forma dotyku, która oprócz przyjemności wynikającej z bliskiego kontaktu przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Sprzyja relaksacji, pomaga w usypianiu, wzmacnia odporność dziecka oraz usprawnia pracę jego układu pokarmowego, łagodząc kolki. Dotyk to pierwsza forma komunikacji między dzieckiem, a rodzicem, sprzyja bliskości, budowaniu więzi, wzmacnia poczucie wartości dziecka, zaspokaja jego potrzeby bezpieczeństwa oraz miłości, które są niezbędne dla zdrowego rozwoju i stanowią bazę na całe życia.
Przy regularnym wykonywaniu masażu Shantala dziecko lepiej śpi, jest spokojniejsze, mniej skłonne do płaczu, nie ma problemów z kolką i lepiej się rozwija fizycznie oraz psychicznie.
Nauka masażu Shantala ma na celu przekazanie rodzicom praktycznej wiedzy dotyczącej techniki masowania dzieci. Instruktor nie masuje dziecka, tylko uczy rodziców, jak mają to robić samodzielnie.