ul. Kościuszki 33, 55-330 Lutynia – zachód Wrocławia

O Fizjoterapii Uroginekologicznej

Czym zajmuje się fizjoterapeuta Uroginekologiczny

Fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się leczeniem i profilaktyką problemów związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśni dna miednicy. Mięśnie te pełnią ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, zapobieganiu nietrzymaniu moczu i stolca, wspomaganiu porodu i zapewnianiu satysfakcji seksualnej. Skupia się na problemach związanych z miednicą mniejszą. Miednica mniejsza jest częścią ciała, która obejmuje narządy płciowe, odbyt i pęcherz moczowy. W obrębie miednicy znajdują się także mięśnie dna miednicy, które tworzą rodzaj hamaka podtrzymującego narządy wewnętrzne i zapobiegającego ich obniżeniu lub wysunięciu się.

Mięśnie dna miednicy są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu moczowo-płciowego, trawiennego i ruchowego. Umożliwiają kontrolę nad oddawaniem moczu i stolca, współpracują z mięśniami brzucha i pleców w stabilizacji kręgosłupa i miednicy, uczestniczą w procesie porodu i wpływają na jakość życia seksualnego.

Niestety, mięśnie dna miednicy mogą ulegać osłabieniu lub nadmiernemu napięciu z różnych przyczyn, takich jak: ciąża i poród, menopauza, otyłość, zaparcia, kaszel przewlekły, urazy lub operacje w obrębie miednicy, stres czy nieprawidłowe nawyki żywieniowe i tryb życia. W konsekwencji mogą pojawić się różne dolegliwości, takie jak:

– nietrzymanie moczu lub stolca,
– częste infekcje dróg moczowych,
– obniżenie narządów rodnych (np. macicy, pęcherza lub odbytnicy),
– bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bioder lub krocza,
– bolesne miesiączki lub stosunki seksualne,
– zaburzenia erekcji lub ejakulacji u mężczyzn,
– problemy z zajściem w ciążę lub utrzymaniem ciąży u kobiet.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomoże osobom cierpiącym na te problemy poprzez zastosowanie odpowiednich metod diagnostycznych i terapeutycznych:
– badanie palpacyjne dna miednicy,
– elektrostymulacja mięśni dna miednicy,
– ćwiczenia wzmacniające lub rozluźniające mięśnie dna miednicy,
– terapia manualna tkanek miękkich,
– edukacja pacjenta dotycząca prawidłowego funkcjonowania układu moczowrgo.

Terapia dna miednicy

Dysfunkcje dna miednicy mogą być spowodowane przez różne czynniki, takie jak:

– ciąża i poród
– menopauza
– operacje ginekologiczne, urologiczne lub proktologiczne
– urazy lub przeciążenia
– choroby neurologiczne lub zapalne
– czynniki genetyczne lub anatomiczne
– nieprawidłowe nawyki żywieniowe lub higieniczne
– stres lub napięcie emocjonalne

Dysfunkcje dna miednicy mogą objawiać się różnymi dolegliwościami, takimi jak:
– nietrzymanie moczu lub kału,
– parcie na pęcherz lub odbyt,
– uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza lub jelita,
– ból w okolicy podbrzusza, krocza lub pleców,
– obniżenie narządów miednicy (np. macicy, pęcherza czy odbytnicy),
– zaburzenia seksualne (np. ból podczas stosunku, suchość pochwy czy zaburzenia erekcji),
– problemy z zajściem w ciążę lub utrzymaniem ciąży.

Fizjoterapia uroginekologiczna Wrocław ma na celu przywrócenie prawidłowej funkcji dna miednicy poprzez zastosowanie różnych metod terapeutycznych:
– ćwiczenia mięśni dna miednicy (tzw. ćwiczenia Kegla),
– elektrostymulacja (prąd elektryczny do pobudzenia mięśni dna miednicy),
– masaż i rozluźnianie mięśni dna miednicy,
– terapia manualna (techniki mobilizacji i manipulacji stawów i tkanek miękkich),
– edukacja pacjenta (informacje o anatomii, fizjologii i higienie dna miednicy),
– zmiana nawyków żywieniowych i trybu życia (np. picie odpowiedniej ilości płynów, unikanie substancji drażniących pęcherz czy jelita, regulacja.

Fizjoterapia uroginekologiczna jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia wielu schorzeń układu moczowo-płciowego. Jeśli zauważysz u siebie objawy takie jak nietrzymanie moczu, ból w okolicy miednicy lub bolesne współżycie, nie wahaj się skonsultować z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Może on znacznie poprawić Twoje samopoczucie i komfort życia.

Fizjoterapia po porodzie

Fizjoterapia uroginekologiczna po porodzie jest formą rehabilitacji, która ma na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania mięśni dna miednicy i narządów płciowych. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, które doświadczyły urazów lub zaburzeń w trakcie ciąży lub porodu, takich jak nietrzymanie moczu, obniżenie narządów miednicy mniejszej, ból podbrzusza czy dyspareunia. Fizjoterapia uroginekologiczna po porodzie może pomóc poprawić jakość życia seksualnego, zapobiec powikłaniom i zwiększyć poczucie komfortu i pewności siebie.

Fizjoterapia uroginekologiczna po porodzie polega na indywidualnym doborze ćwiczeń i technik fizjoterapeutycznych, które mają na celu wzmocnienie i zrelaksowanie mięśni dna miednicy, poprawę ukrwienia i unerwienia okolic intymnych, zmniejszenie stanu zapalnego i obrzęku tkanek oraz przywrócenie prawidłowej postawy i nawyków ruchowych. Może obejmować takie metody jak:

– terapia manualna – metoda polegająca na wykonywaniu masażu i mobilizacji tkanek miękkich okolic intymnych za pomocą rąk lub specjalnych narzędzi;
– ćwiczenia Kegla – metoda polegająca na świadomym napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy w różnych pozycjach i sytuacjach;
– gimnastyka hipopresywna – metoda polegająca na wykonywaniu ćwiczeń oddechowych i ruchowych, które zmniejszają ciśnienie w jamie brzusznej i pobudzają pracę mięśni dna miednicy;
– terapia behawioralna – metoda polegająca na zmianie nawyków związanych z oddawaniem moczu i stolca, takich jak częste wizyty w toalecie, picie dużej ilości płynów przed snem czy unikanie wysiłku fizycznego.

Fizjoterapia uroginekologiczna Wrocław po porodzie powinna być rozpoczęta jak najszybciej po porodzie, najlepiej po konsultacji z lekarzem ginekologiem lub położną. Zaleca się kontynuowanie fizjoterapii przez co najmniej 3 miesiące po porodzie lub do momentu osiągnięcia pełnej poprawy.

Na skróty

Przewiń na górę